Plugins - WP Fastest Cache - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (126 entries)

en: Save
id: Simpan

en: Cancel
id: Batalkan

en: Toolbar Settings
id: Pengaturan toolbar

en: Clear Cache of All Sites
id: Hapus Cache dari Semua Situs

en: <a href="%s">Settings</a>
id: <a href="%s">Pengaturan</a>

en: Clear Cache
id: Hapus Cache

en: Eliminate render-blocking JavaScript resources
id: Hilangkan sumber daya JavaScript yang memblokir perenderan

en: Database Cleanup
id: Pembersihan Basis data

en: CDN Settings
id: Pengaturan CDN

en: Exclude JS
id: Kecualikan JS

en: Exclude CSS
id: Kecualikan CSS

en: Exclude Cookies
id: Kecualikan kuki

en: Exclude User-Agents
id: Kecualikan Agen-Pengguna

en: Exclude Pages
id: Kecualikan Halaman

en: Optimize Image Tool
id: Alat Optimasi Gambar

en: Add New Rule
id: Tambahkan Aturan Baru

en: Timeout Rules
id: Aturan Batas waktu

en: All cache files will be removed as well
id: Semua berkas cache juga akan dihapus

en: If you modify any css file, you have to delete minified css files
id: Jika Anda memodifikasi berkas css apa pun, Anda harus menghapus berkas css yang diperkecil

en: Target folder
id: Folder target

en: You can delete all cache files
id: Anda dapat menghapus semua berkas cache

en: Cache Statistics
id: Statistik Cache

en: Only available in Premium version
id: Hanya tersedia dalam versi Premium

en: Load images and iframes when they enter the browsers viewport
id: Muat gambar dan iframe saat mereka memasuki area pandang browser

en: Load Google Fonts asynchronously
id: Muat Google Fonts secara asinkron

en: You can remove the emoji inline css and wp-emoji-release.min.js
id: Anda dapat menghapus emoji inline css dan wp-emoji-release.min.js

en: Disable Emojis
id: Nonaktifkan Emoji

en: Reduce page load times for repeat visitors
id: Kurangi waktu pemuatan halaman untuk pengunjung berulang

en: Browser Caching
id: Caching Browser

en: Reduce the size of files sent from your server
id: Kurangi ukuran berkas yang dikirim dari server Anda

en: Combine Js Plus
id: Gabungkan Js Plus

en: Reduce HTTP requests through combined js files
id: Kurangi permintaan HTTP dengan menggabungkan berkas JS

en: Combine Js
id: Gabungkan Js

en: You can decrease the size of js files
id: Anda dapat memperkecil ukuran berkas js

en: Minify Js
id: Perkecil Js

en: Reduce HTTP requests through combined css files
id: Kurangi permintaan HTTP dengan menggabungkan berkas CSS

en: Combine Css
id: Gabungkan CSS

en: More powerful minify css
id: Memperkecil CSS dengan lebih kuat

en: Minify Css Plus
id: Perkecil CSS Plus

en: You can decrease the size of css files
id: Anda dapat memperkecil ukuran berkas css

en: Minify Css
id: Perkecil CSS

en: More powerful minify html
id: Memperkecil HTML dengan lebih kuat

en: Minify HTML Plus
id: Perkecil HTML Plus

en: You can decrease the size of page
id: Anda dapat memperkecil ukuran halaman

en: Minify HTML
id: Perkecil HTML

en: Clear cache files when a post or page is updated
id: Hapus berkas cache saat artikel atau halaman diperbarui

en: Clear cache files when a post or page is published
id: Hapus berkas cache ketika artikel atau halaman dipublikasikan

en: Create cache for mobile theme
id: Buat cache untuk tema ponsel

en: Mobile Theme
id: Tema Ponsel

en: Don't show the cached version for desktop to mobile devices
id: Jangan tampilkan versi cache untuk desktop ke perangkat ponsel

en: Mobile
id: Ponsel

en: Don't show the cached version for logged-in users
id: Jangan tampilkan versi cache untuk pengguna yang login

en: Logged-in Users
id: Pengguna yang login

en: Create the cache of all the site automatically
id: Buat cache dari semua situs secara otomatis

en: Reduce the number of SQL queries
id: Kurangi jumlah query SQL

en: Widget Cache
id: Cache Widget

en: Enable
id: Aktifkan

en: Cache System
id: Sistem Cache

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Image Optimization
id: Optimasi Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Options have been saved
id: Pilihan telah disimpan

en: Restart After Completed
id: Mulai Ulang Setelah Selesai

en: pages per minute
id: halaman per menit

en: Custom Taxonomies
id: Taksonomi khusus

en: Custom Post Types
id: Tipe Artikel Khusus

en: Homepage
id: Beranda

en: Preload
id: Pramuat

en: Success
id: Sukses

en: Warning
id: Peringatan

en: Enable Gzip
id: Aktifkan Gzip

en: Server Time
id: Waktu server

en: delete the files
id: hapus berkas

en: Choose One
id: Pilih satu

en: Then
id: Kemudian

en: All
id: Semua

en: Cache Timeout Wizard
id: Panduan Batas waktu Cache

en: has Woocommerce Items in Cart
id: memiliki Item Woocommerce di Keranjang

en: has Google Analytics Parameters
id: memiliki Parameter Google Analytics

en: Is Equal To
id: Adalah sama dengan

en: Contains
id: Mengandung

en: Starts With
id: Dimulai Dengan

en: Attachments
id: Lampiran

en: Archives
id: Arsip

en: Pages
id: Laman

en: Posts
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Home Page
id: Halaman Beranda

en: If REQUEST_URI
id: Jika REQUEST_URI

en: Exclude Page Wizard
id: Kecualikan Panduan Halaman

en: Clear Cache of Post / Page
id: Hapus Cache Artikel / Halaman

en: What do you want to happen after update a post or a page?
id: Apa yang Anda inginkan terjadi setelah memperbarui artikel atau halaman?

en: Update Post
id: Perbarui Artikel

en: OK
id: baik

en: Clear Cache of Pagination
id: Hapus Cache Paginasi

en: Clear Cache of Post Tags
id: Hapus Cache dari Tag Artikel

en: Clear Cache of Post Categories
id: Hapus Cache dari Kategori Artikel

en: Clear All Cache
id: Hapus Semua Cache

en: What do you want to happen after publishing the new post?
id: Apa yang Anda inginkan terjadi setelah memublikasikan artikel baru?

en: New Post
id: Artikel Baru

en: Please Update
id: Mohon perbarui

en: Lazy Load Settings
id: Pengaturan Lazy Load

en: Once Every 15 Days
id: Setiap 15 Hari Sekali

en: Once Every 7 Days
id: Setiap 7 Hari Sekali

en: Once Every 3 Days
id: Setiap 3 Hari Sekali

note: Description of the plugin
en: The simplest and fastest WP Cache system
id: Sistem WP Cache paling sederhana dan tercepat

note: Plugin URI of the plugin
en: http://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/
id: https://id.wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

en: Once a Year
id: Sekali Setahun

en: Once a Month
id: Sekali Sebulan

en: Once Every 10 Days
id: Setiap 10 Hari Sekali

en: Once a Day
id: Sekali Sehari

en: Once Every 10 Hours
id: Setiap 10 Jam Sekali

en: Once Every 9 Hours
id: Setiap 9 Jam Sekali

en: Once Every 8 Hours
id: Setiap 8 Jam Sekali

en: Once Every 7 Hours
id: Setiap 7 Jam Sekali

en: Once Every 6 Hours
id: Setiap 6 Jam Sekali

en: Once Every 5 Hours
id: Setiap 5 Jam Sekali

en: Once Every 4 Hours
id: Setiap 4 Jam Sekali

en: Once Every 3 Hours
id: Setiap 3 Jam Sekali

en: Once Every 2 Hours
id: Setiap 2 Jam Sekali

en: Once an Hour
id: Sekali Sejam

en: Twice an Hour
id: Dua Kali Sejam

en: Once Every 15 Minutes
id: Setiap 15 Menit Sekali

en: Once Every 5 Minutes
id: Setiap 5 Menit Sekali

en: Once Every 1 Minute
id: Setiap 1 Menit Sekali
